První čarodějovo pravidlo

19. leden 2014 | 11.53 |

"Lidé jsou hloupí. Věří, čemu chtějí věřit, protože chtějí, aby to byla pravda, nebo se bojí, že by to pravda mohla být."

S tím naprosto souhlasím. Stačí, aby někdo někomu něco nahuškal a už tomu dotyčný věří. Myslím, že nejlépe to jde vidět, i když je to smutný, na nevěře. Někdo přijde za frajerem, že viděl jeho holku s jiným a už je oheň na střeše. Jiný postraší dítě, že je ve tmě bubák (aby bylo jasno, strašení dětí neuznávám!) a prcek se bojí usnout, pokud nemá rozsvícenou lampičku. Existují také ty kladné příběhy. Například známý dobrý Ježíšek. Děti na Ježíška věří jednoduše proto, že chtějí, aby byl. Další příklad - na darmo se neříká, že když chce člověk něco dokázat, musí věřit, že to zvládne. A co třeba placebo efekt? Dejte nemocnému pilulku cukru s tím, že ho vyléčí a heleme se, človíček se uzdravil, protože věřil, že je to pravda. A tak bych mohla pokračovat dál a dál.

Ale ať se snažím sebe víc, nemůžu se zbavit pocitu, že druhá část tohoto pravidla jde vidět víc, než ta první. Lidé věří spíš ze strachu, než proto, že chtějí, aby bylo to či ono pravda. Podle mě je to smutný. Ráda bych uvedla jeden jediný příklad. Někdo se bojí psů, nebo malých prostor, hadů, pavouků, lidí.... Proč všichni věří, že je pes pokouše, ve výtahu se začnou dusit a had s pavoukem jsou dejme tomu jedovatí? Proč nikdo nevěří tomu, že pes je ochrání, malý prostor je jejich prostor, had loví myši a díky pavoukům nás v noci neštípou komáři? Vím, o čem mluvím. Sama mám dost velkou fobii. Dělám na tom, ale jde to pomalu. A často se ptám sama sebe "proč věříš, že se ti něco stane? Věř tomu, že ti nic neudělá. Vždyť to víš." A to je podle mě ono. Vím, že se mi nic nestane. Ale nevěřím tomu. Vědět a věřit spolu nemusí vůbec souviset. Jestli někdo z vás viděl film Constantine, tam to krásně zaznělo. Když chtěl anděl po Constantinovi, aby věřil v Boha, Constantin mu odpověděl, že přece ví, že Bůh existuje (viděl ho). A na to mu anděl odpověděl: "Ty víš. Víš to, ale nevěříš."

Zdá se to jako minimální rozdíl, ale kdyby lidé víc věřili, možná bychom se tolik nebáli věcí, o kterých víme, že nám nic neudělají a mohli bychom řešit daleko důležitější věci. Vědět zkrátka nestačí. Člověk musí věřit. A proto jsme my lidé hloupí. Můžeme toho vědět hodně, ale věříme jen tomu, čemu opravdu chceme. A obyčejně proto, abychom se mohli bát.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře